Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
XTB
#1
W zasadzie wystarczy obejrzeć wywiad z prezesem XTB znalezionym przez Stanisława:
https://youtu.be/KhrbY5MclP8

Wywiad z grubsza sprowadza się do omówienia wyników, które są dostępne w raporcie: “Wstępne wyniki finansowe i operacyjne za 2020 rok”
https://www.bankier.pl/static/att/emiten...205554.pdf

Pokusiłem się o któtkie podsumowanie:

Spółka zarabia na spreadach z operacji na kontraktach CFD zawieranych przez jej klientów (operacje typu Market Making). Nie doszukałem się operacji, gdzie istotnie ryzykowałaby swoim  własnym kapitałem. Spółka spełnia wymogi kapitałowe KNF'u co umożliwia im wypłacenie dywidendy.

Licba aktywnych klientów wzrosła w 2020 z 45 tyś do 107 tyś (134% r/r). Wygląda na to, że trend ten utrzymuje się dalej. Nie był to tylko jednorazowy wystrzał spowodowany zawirowaniami Covid’owymi.

Wygląda również na to, że XTB rozwija się szybciej niż konkurencja. Pnie się coraz wyżej w rankingu największych firm na świecie pod względem udziału klientów grających na CFD (to 1 do 1 przekłada się na ich wynik finansowy):
2019r  miejsce 19
2020r  miejsce 9
plan na 2021r – miejsce 5

Ekspansja zagraniczna:
- 2020 – wstępne zezwolenie w Dubaju, w pierwszym półroczu 2021 ma się rozpocząć działaność operacyjną

Przewidywana dywidenda: ~50-75% jedn. zysku za 2020 (pewnie około 2,5 PLN / akcję)

Na ile jest szansa na utrzymanie takiego zyku w kolejnych latach?
Ekstrapolowałem wyniki z 4-ego kwartału:

Przychody z działalności operacyjnej razem  140 mln. PLN
Koszty działalności operacyjnej razem  83 mln. PLN
  (w tym 30 mln PLN marketing)
Zysk Netto ~ 50 mln PLN

Wygląda na to, że 4-ty kwartał możnaby uznać za reprezentatywny jeżeli chodzi o zmienność na rynkach. W związku z tym zysk netto za przeciętny rok bez zawirowań na rynku powinien wynosić ok 200 mln. PLN. Przy liczbie akcji 117 mln. Dostajemy:
Zysk na akcję  1,70 PLN

Ten wynik nie uwzględnia wzrostu bazy klientów która nastąpi w 2021, ani potencjalnej wyższej zmienności na rynkach np. w wyniku krachu na giełdach USA, gdzie jak wiemy przewartościowanie całych sketorów jest kosmiczne. Więc można założyć, że zysk za 2021 powinien być istotnie większy niż to 1,70 PLN.

Możnaby chyba rozważać tę spółkę jako hedge na ewentualny krach na rynkach.

Jeżeli ktoś ma jakieś własne przemyślenia, albo uwagi do powyższego - zapraszam do dyskusji!
Odpowiedz
#2
Jest kilka znaków zapytania przy tej spółce.

1. Rośnie co prawda liczba klientów ale spada rentowność na lota. W Q420 to było 175 zł a w całym 2020 251 zł. Niższe są też średnie przychody operacyjne na aktywnego klienta. Ma to pewnie związek ze spadkiem zmienności ale także z nasilającą się konkurencją (zauważcie ile dużych platform się reklamuje w necie: eToro, Saxo, tms, plus 500 itd) oraz z faktem że coraz większa ilość klientów jest zainteresowana tylko handlem na akcjach ( mniejsza rentowność)
2. Ogromna zależność od decyzji regulatorów. Potencjalne zmniejszenie dźwigni, co już się zdarzało w przeszłości, będzie miało silny wpływ na wyniki. Poziom wypłacanej dywidendy ogranicza im z kolei knf.
3. Słaby track record inwestycji zagranicznych którymi starają się teraz nęcić rynek. Z tego co pamiętam W 2019 odpisy na likwidowaną działalność w Turcji wyniosły ok. 20- 30 mln. Ameryki Południowej chyba też nie zawojowali.
4. Rating CSR na jednym z najniższych możliwych poziomów. Z naszej perspektywy to może nieistotne ale odpada sporo potencjalnych inwestorow intytucjonalnych. A tak w ogóle to cały czas wisi nad nimi zła aura zbankrutowanych klientów co jest potencjalnie dużym problemem PR.
5. Tajemnicze i trochę moim zdaniem paniczne wyjście EI na początku zeszłego roku z pakietu naście procent po 6 zł kiedy kurs rynkowy wynosił 9 zł i widać było że na rynku zaczął się boom. To jedna z najbardziej dziwnych transakcji ABB jakie widziałem i ciągle się zastanawiam dlaczego to zrobili. Może po prostu przyszedł czas na likwidację inwestycji a być może jest tam jakiś trup...

Ogólnie zgadzam się że to dobry hedging na krach i że obecny poziom przy zakładanej stopie dywidendy jest w miarę bezpieczny. Ale ja pozostaję z boku.
Odpowiedz
#3
Jak dla mnie przez swój charakter spółka "niemoralna" bo na forexie gra przeciw swoim klientom a tu wiadomo kto wygra bo większy ma zawsze racje Smile
Spółka już sporo urosła i zawsze jest ryzyko że cena może będzie chciała tam wrócić , straszne koszty PR.
Odpowiedz
#4
Czy zarząd jest zadowolony z wyników za IV kwartał 2020 i ile zakłada zysku za 2021 r.?

Omar Arnaout (OA): Chcemy podkreślić, że jeśli chodzi o zyskowność na lota w II półroczu 2020 to była ona zdecydowania niższa niż w I półroczu. Jest to związane z wydarzeniami na rynku i to czynnik, na który nie mamy wpływu. W IV kwartale udało się pozyskać ponad 38 tys. nowych klientów, co nie tylko jest najlepszy wynikiem jeśli chodzi o 2020 r., ale również jest to najlepszy wynik w historii spółki. Ponad 38 tys. nowych rachunków to także wynik lepszy niż w całym 2019 r., dlatego jestem bardzo zadowolony z takich wyników. Budując bazę klientów budujemy fundamenty pod przyszłą zmienność. W IV kwartale mieliśmy także najwyższą w historii liczbę aktywnych klientów, wartość depozytów oraz obroty w historii spółki (w tym przypadku z wyjątkiem II kwartału 2020).

Paweł Szejko (PS): W nasz model biznesowy wpisana jest zmienność przychodów, trzeba mieć tego świadomość. Wynikają one z charakterystyki rynku i decyzji inwestycyjnych klientów.
Co z dywidendą?

PS: Zgodnie z polityką dywidendową do akcjonariuszy może trafić 50-75 proc. jednostkowego zysku netto i jest to zgodne z wytycznymi KNF. Rekomendację zamierzamy przedstawić po publikacji raportu rocznego w marcu w ramach przygotowań do walnego zgromadzenia.

Czy 40 mln zł zysku netto można przyjąć jako wynik powtarzalny w kwartałach przy normalnej zmienności i bez zdarzeń jednorazowych?

PS: Jeśli porównać ostatnie dwa kwartały, to przychody był na zbliżonym poziomie i powtarzalność była tu widoczna. Na ostateczny wynik wpływ miały zapowiadane wyższe koszty marketingowe. Dążymy do zwiększenia bazy klientów i to powinno mieć wpływ na wzrost powtarzalnych wyników, przy założeniu stabilnej sytuacji na rynkach.

Czy spółka planuje skup akcji własnych

PS: Nie ma tego w planach. Zyskami dzielimy się w postaci dywidendy. Sam skup akcji własnych, ze względu na to, że jesteśmy podmiotem regulowanym, wymagałby zgody KNF. Firma podlega też istotnym ograniczeniom jeśli chodzi o wysokość skupu.
Jakich dodatkowych kosztów można się spodziewać w związku z uruchomieniem działalności w ZEA?

PS: Nasza strategia wchodzenia na nowe rynki nie zakłada jakichś istotnych nakładów. Koszty postępują w ślad za rozwojem biznesu na rynku lokalnym i są adekwatne do wzrostu przychodów. Budowanie pozycji na nowym rynku to jednak proces długotrwały.

XTB już nie otwiera nowych rachunków na MT4. Do kiedy obecni klienci będą mogli na niej handlować?

OA: Analizowaliśmy jaki odsetek nowych klientów otwiera rachunki na MT4 i wyszło nam, że większość wybiera jednak naszą platformę Xstation. To platforma, którą możemy pod wieloma względami ulepszać. Obecnie nie ma żadnych planów, by odebrać możliwość handlowania poprzez MT4.
Czy wydatki za reklamę z Jose Mouringo zostały ujęte w IV kwartale?

PS: Kontrakt jest dwuletni. Połowa została rozpoznana w 2020 r. w I i III kwartale, druga połowa zostanie rozpoznana w 2021 r.

Czy planujecie poszerzenie oferty produktowej?

Jeśli chodzi o same segmenty rynkowe, czyli opcje i futuresy, to obecnie nie mamy takich planów. Chcemy się skupić na akcjach, ETF i CFD, ale podobnie jak w ostatnich latach, kiedy nasza oferta dynamicznie się poszerzała, to chcemy, by był tu jak największy wybór instrumentów.

Czy oprócz ZEA i RPA są zainicjowane inne procesy licencyjne?

OA: Nie są prowadzone żadne inne procesy licencyjne. W ZEA pod koniec 2020 otrzymaliśmy wstępną zgodę na prowadzenie biznesu od regulatora w Dubaju i skupiamy się na tym, by rozpocząć działalność w I połowie 2021 r. W przypadku RPA nie mamy niestety na razie żadnych nowych wieści.
Czy widzicie napływ klientów od innych brokerów, czy są to nowi klienci?

OA: Naszym celem na 2021 r. jest osiągnięcie co najmniej 120 tys. nowych klientów. W styczniu tego roku otworzyliśmy 21 tys. rachunków. Są to zarówno klienci, przychodzący z innych biur, a także nowi klienci. Dla nas to o tyle ważne, że stają się oni ambasadorami naszych usług. Cały 2020 r. charakteryzował się olbrzymim zainteresowaniem osób, dla których inwestowanie to rzecz nowa. Zmienność była nadzwyczajna i praktycznie cały świat wiedział, co się dzieje na rynkach.

Jaki procent klientów w IV kwartale otworzyło rachunki, by inwestować w akcje, a jaki w CFD?

OA: Takich informacji nie zdradzamy. Jesteśmy jednak zadowoleni z tego, jak rośnie dynamika klientów aktywnych w segmencie CFD.

Czy XTB umożliwi inwestowania na GPW z innych krajów?

OA: Tak, planujemy udostępnienie takiej możliwości.
Czy są plany wejścia na giełdę w innym kraju?

PS: Nie ma takich planów.

Czy pojawiły się jakieś propozycje przejęcia XTB?

PS: Takich propozycji nie było.

Jeżeli w IV kwartale nie było wydatków na kontrakt Jose Mourinho, to dlaczego tak bardzo zwiększyły się wydatki na marketing w tym okresie?

OA: Koszty marketingowe były najwyższe w historii spółki. Podchodzimy do marketingu w bardzo analityczny sposób: jeśli dana kampania przynosi oczekiwane efekty, to zwiększamy nakłady z tygodnia na tydzień. Jeśli byśmy się przyjrzeli kosztom pozyskania klientów, to w IV kwartale był on niższy niż w III kwartale, mimo że prowadziliśmy pod koniec roku także kampanie brandingowę.

Czy oferta CFD obejmie więcej kryptowalut?

OA: Nie ma obecnie takich planów, ale nasza oferta zmienia się z miesiąca na miesiąc i często także dlatego, że widzimy, czego klienci oczekują.
Odpowiedz
#5
Apropos kosztów PR'owych - zastanawiam się na ile to wogóle jest istotne. Gra na kontraktach CFD jest w zasadzie tym samym co gra w kasynie. Jest to gra o sumie ujemnej. Każdy bywalec kasyna wie, że szanse są po stronie kasyna, pewnie też ma wielu znajomych, którzy stracili tam swoje majątki, a jednak kasyna były, są i będą.
Bywalcom kasyn najwyraźniej widmo bankructwa nie przeszkadza, albo nawet jeżeli przeszkadza, to i tak są na tyle uzależnieni, że do kasyna wracają.
Macie na myśli jakieś wymierne koszty?
Odpowiedz
#6
https://www.forbes.pl/biznes/xtb-sad-utr...ow/0vtvt4v

W artykule koszty wymierne. Mniej wymierne to dyskonto w wycenie spowodowane presją na ograniczanie szkodliwej społecznie działalności.
Odpowiedz
#7
(11-02-2021, 22:59)miko napisał(a): https://www.forbes.pl/biznes/xtb-sad-utr...ow/0vtvt4v

W artykule koszty wymierne. Mniej wymierne to dyskonto w wycenie spowodowane presją na ograniczanie szkodliwej społecznie działalności.

Ooops... oszukiwanie własnych klientów raczej nie różni się znacząco od oszukiwania mniejszościowych akcjonariuszy. A patrząc na to, że główny akcjonariusz ma 67% akcji to w zasadzie tyle w temacie... Sad
@Miko - Wielkie Dzięki za tego linka!
Odpowiedz
#8
(12-02-2021, 9:49)walidator napisał(a):
(11-02-2021, 22:59)miko napisał(a): https://www.forbes.pl/biznes/xtb-sad-utr...ow/0vtvt4v

W artykule koszty wymierne. Mniej wymierne to dyskonto w wycenie spowodowane presją na ograniczanie szkodliwej społecznie działalności.

Ooops... oszukiwanie własnych klientów raczej nie różni się znacząco od oszukiwania mniejszościowych akcjonariuszy. A patrząc na to, że główny akcjonariusz ma 67% akcji to w zasadzie tyle w temacie... Sad
@Miko - Wielkie Dzięki za tego linka!

Artykuł jest troszkę stary. Broker nie stosuje juz tych praktyk, a "afera" nie przeszkodziła mu w rekordowych wynikach, oraz ekspansji i pozyskiwaniu nowych klientów. Oczywiście bez dwóch zdań..  to stawia samą spółkę w złym świetle i nie daje jej miano "bezpiecznej", ale co nie oznacza że nie będzie można na niej zarobić Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości