Forum Rank Progress
Polnord - Wersja do druku

+- Forum Rank Progress (https://rankprogress.prywatneforum.pl)
+-- Dział: Dział otwarty - widoczny dla każdego ( bez logowania) (https://rankprogress.prywatneforum.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Inne ciekawe spółki (https://rankprogress.prywatneforum.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Wątek: Polnord (/showthread.php?tid=2)



Polnord - walidator - 18-07-2018

Cześć.
Od jakiegoś czasu chciałem wymienić się pomysłami na inne ciekawe spółki, ale jakoś tak na forum Ranka było niezręcznie, a na forach od tych spółek było - delikatnie mówiąc - mało merytorycznie.
Pierwszą ze spółek którą chciałbym obgadać jest Polnord (jak będzie wola w narodzie to dla pozostałych założymy inne wątki).
Na mój gust spółka jest wyceniona tak mniej więcej na 1/3 swojej wartości.
Sądzę że gółwnie bierze się to stąd, że dawny główny udziałowiec - Ryszard Krauze - strasznie wydrenował spółkę i zraził do spółki akcjonariat. Ale ponad 2 lata temu fundy pozbyły się Krauzego i wybrały nowego prezesa - Dariusza Krawczyka. To właśnie on wcześniej postawił na nogi Synthos a potem Ciech.
Na ile mogę ocenić, to właśnie wyprowadza na prostą również Polnord, ale z uwagi na to, że raportowane wyniki finansowe w przypadku deweloperów pokazują sytuację spółki sprzed około 2 lat, dopiero w najbliżych raportach spodziewałbym się istnych pozytywnych informacji.
Póki co, widać tylko, że rośnie mocno sprzedaż nowych budynków i wiadomo, że Polnord ma jeden z większych banków ziemi, która ostatnio drożała...
Jest jeszcze kwestia odszkodowań za grunty od miasta Warszawy - choć ciężko powiedzieć kiedy i ewentualnie ile uda się odzyskać. W najbardziej optymistycznym wariancie to chyba około 300 mln (to więcej niż obecna kapitalizacja spółki). Ale wielu forumowiczów twierdziło, że nic z tego nie będzie...
Są chętni żeby o tym pogadać?


RE: Polnord - max - 19-07-2018

Polnordowi przyglądam się właśnie od czasu pozbycia się Krauzego i mam podobna ocenę do twojej, że na kursie dalej ciąży przeszłość a obecna sytuacja i perspektywy są bardzo dobre


RE: Polnord - Comtrader - 19-07-2018

Polnord to nie jest zła Spółka... 

Jej ogólna sytuacja kursowa bardzo przypomina sytuację RankProgressu.
Podstawowa różnica pomiędzy tymi spółkami to obecność w akcjonariacie Polnordu blisko 50% grupy inwestorów finansowych i funduszy.
Mamy tam całą ich listę bo to i TFI PZU i OFE PZU, OFE Aegon, OFE NN, PKO BP i BGK kończąc na Neptun FIZAN. 

Ostatnio ze Spółki wyszedł MURAPOL S.A. w części oddając akcje Hanapeta Holdings LTD Co z siedzibą na Cyprze. Cena pakietówki zbliżona była do obecnej.

Zwracam jednak Waszą uwagę, że majątkowo Polnord jest 2 x droższy od RankProgressu i że tak silny udział inwestorów instytucjonalnych nie uchronił jednak Spółki przed niegospodarnością (byłego Zarządu) i wtopą w temacie KB DOM. 
Wyniki raportowe uratowała z nawiązką szacowana kwota przyszłego odszkodowania od miasta Warszawy za grunty w wysokości aż 91 mln zł... 
Ale to póki co pieniądze tylko w raporcie na papierze.

Wieczorem popatrzę głębiej.

Pozdrawiam

comtrader


RE: Polnord - tom - 27-07-2018

(19-07-2018, 10:24)max napisał(a): Polnordowi przyglądam się właśnie od czasu pozbycia się Krauzego i mam podobna ocenę do twojej, że na kursie dalej ciąży przeszłość a obecna sytuacja i perspektywy są bardzo dobre

Polnord miałem kiedyś po 28 zeta do 120 doszedłem a on do ponad 300 zeta za Krauzego to były czasy.

teraz go czasami obserwuje ale pitoli się już wiele lat, wtedy był bum na wszystko a szczególnie deweloperkę.

Musi wrocić kasa na gpw, PPK + ulica poprzez TFI inaczej cudów nie będzie .

Może się to właśnie zaczyna Big Grin liczę trochę na scenariusz -wchodzi teraz zagranica na ostro w WIG 20 widzą to inni pakują w TFI może za rok ,półtora dochodzą PPK i cały rynek idzie nieżle do góry. Zobaczymy co z tego będzie.


RE: Polnord - bartek - 03-08-2018

(18-07-2018, 21:54)walidator napisał(a): Cześć.
Od jakiegoś czasu chciałem wymienić się pomysłami na inne ciekawe spółki, ale jakoś tak na forum Ranka było niezręcznie, a na forach od tych spółek było - delikatnie mówiąc - mało merytorycznie.
Pierwszą ze spółek którą chciałbym obgadać jest Polnord (jak będzie wola w narodzie to dla pozostałych założymy inne wątki).
Na mój gust spółka jest wyceniona tak mniej więcej na 1/3 swojej wartości.
Sądzę że gółwnie bierze się to stąd, że dawny główny udziałowiec - Ryszard Krauze - strasznie wydrenował spółkę i zraził do spółki akcjonariat. Ale ponad 2 lata temu fundy pozbyły się Krauzego i wybrały nowego prezesa - Dariusza Krawczyka. To właśnie on wcześniej postawił na nogi Synthos a potem Ciech.
Na ile mogę ocenić, to właśnie wyprowadza na prostą również Polnord, ale z uwagi na to, że raportowane wyniki finansowe w przypadku deweloperów pokazują sytuację spółki sprzed około 2 lat, dopiero w najbliżych raportach spodziewałbym się istnych pozytywnych informacji.
Póki co, widać tylko, że rośnie mocno sprzedaż nowych budynków i wiadomo, że Polnord ma jeden z większych banków ziemi, która ostatnio drożała...
Jest jeszcze kwestia odszkodowań za grunty od miasta Warszawy - choć ciężko powiedzieć kiedy i ewentualnie ile uda się odzyskać. W najbardziej optymistycznym wariancie to chyba około 300 mln (to więcej niż obecna kapitalizacja spółki). Ale wielu forumowiczów twierdziło, że nic z tego nie będzie...
Są chętni żeby o tym pogadać?

tak się patrzę na notowania tej spółki to są on praktycznie na stałym poziomie