Forum Rank Progress
GRX - Wersja do druku

+- Forum Rank Progress (https://rankprogress.prywatneforum.pl)
+-- Dział: Dział otwarty - widoczny dla każdego ( bez logowania) (https://rankprogress.prywatneforum.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Inne ciekawe spółki (https://rankprogress.prywatneforum.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Wątek: GRX (/showthread.php?tid=336)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


RE: GRX - Comtrader - 19-03-2023

(16-03-2023, 21:03)dark7 napisał(a): https://www.bankier.pl/forum/temat_ostatnie-ruchy-na-kursie-grx-perspektywa-fundamentalna,59609053.html

Ostatnie zawirowania na kursie spowodowały wysyp rozmaitych spekulacji i teorii na forum. Myślę więc, że pora na krótkie podsumowanie tego co się ostatnio zdarzyło i spojrzenie na to z perspektywy fundamentalnego inwestora.

A więc czy zdarzyło się ostatnio coś, co fundamentalnie zmienia tezę inwestycyjną w GRX? Moim zdaniem prawie nic takiego się fundamentalnie nie zdarzyło. Oczywiście oprócz tego, że w wyniku ostatniej emisji doszło parę procent nowych akcji (w kontekście skali prawdopodobnego wyroku efekt jest prawie pomijalny), oraz tego że wiemy, że popyt na "sprezentowaną" emisję w okolicach PLN 1.6/akcję był b. duży. To akurat złym newsem nie jest.

Rezultat? Spółka ma kasę (w sumie znacznie tańszą niż od LCM) na okres przejściowy pomiędzy wyrokiem a otrzymaniem pieniędzy od Skarbu Państwa. Pozwala to na pokrycie kosztów operacyjnych i kontynuację badań eksploracyjnych na projekcie grenlandzkim (ARC). Nie wygląda mi to na Armagedon.

Czy coś innego się więc istotnie zmieniło in minus i czy teza inwestycyjna w GRX jest nadal aktualna? Z mojej perspektywy nie widzę nic alarmującego; jeśli już, to raczej przeciwnie. Z czego wynikają więc ostatnie spadki? Wykluczyć należy spiskową teorię o tym, że ktoś poznał rzekomo negatywny wyrok - to po prostu niemożliwe (szczególnie w kontekście apetytu inwestorów na ostatnia emisję). Należy raczej sądzić, że na GRX władowała się - stety lub niestety - cała masa kapitału spekulacyjnego, dla którego parę tygodni to "bardzo długi termin". Ich paniczne ruchy tam i z powrotem ("W Australii wodospad!!!"; "LCM do góry o 10%!!!", etc.) kołyszą kursem. Ostatnio dominuje rozczarowanie tych, którzy uwierzyli teoriom, że "wynik już w ten piątek" (lub w czwartek lub w niedzielę - dopowiedzcie sobie). Kapitał, jak to jest w jego zwyczaju, przepływa od aktywnych do cierpliwych.

Nie wiem jak wy, ale ja się tym kompletnie tym szumem nie przejmuję i czekam cierpliwie na dożynki, które nastąpią - jak sądzę na podstawie kilka razy cytowanych tu analiz - w okresie najbliższych tygodni (aczkolwiek możliwe jest też, że nawet kilku miesięcy). Taka perspektywa może być pomocna dla wszystkich, dla których koniec tygodnia nie oznacza końca okresu inwestycyjnego.

Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak "perspektywa fundamentalnego inwestora na GreenX", bo tam takowi zaglądać nawet nie powinni.
Owszem jest nadmuchane do 4 mld PLN roszczenie i tylko podział tej kwoty na ilość akcji spółki napędza spekulację. 
Myślę, że morgany celowo ciągną taką sytuację, by każdy potrafiący wykonać jedno działanie matematyczne (dzielenie) mógł w sposób prosty wyliczyć sobie ile to może być warta 1 akcja GRX. To jednak moim zdaniem jest zbyt oczywiste, by było prawdziwe...

Tymczasem jak widać w GRX wszystko jest bardzo płynne... Ilość akcji rośnie, a wraz z opcjami i notą pożyczkową zamienną na akcje całkowita ilość akcji spółki dobiega już blisko 300 mln sztuk. 
I warto widzieć, że te dodatkowe akcje mogą być obejmowane po 1,61 zł, 1,35 zł i 1,32 zł, a może i niżej, bo spółka nie ujawnia cen objęcia 11 mln praw opcji klasy A i klasy B.
Ale... to rzeczywiście niezbyt wielkie ilości rozwodnienia, choć już zauważalne. 

Jednak największą niewiadomą jest kwota ewentualnego odszkodowania. 
Bo 4 mld PLN to tylko roszczenie GRX jako jednej strony... 
Tu też warto zwrócić uwagę, że wynagrodzenie zwielokrotnione pod względem wpompowanych w proces arbitrażowy środków firma LCM finansująca arbitraż otrzyma w przypadku cyt.: "uznania roszczenia lub rozstrzygnięcia Sporu, skutkującego odzyskaniem jakichkolwiek środków pieniężnych". To cytat z ESPI spółki GRX !
Z punktu widzenia LCM wystarczy więc, by orzeczenie Trybunału było nie niższe niż należna im zapłata!!!
I co jeszcze ciekawsze... nie ma (a przynajmniej nieznane mi są) inne zapisy, w myśl których reprezentujący GRX S.A. LCM miałby powód bić się o więcej niż należna mu zapłata.

Życzę pomyślności na GRX, ale sam będę się tylko przyglądał tej rozgrywce.


RE: GRX - dark7 - 19-03-2023

Tomku tak na zdrowy rozsądek którego przecież masz aż nadto jakby LCM miał bić się tylko do wysokości swojego wynagrodzenia raczej nie dostał by tej roboty - przynajmniej jak jak byłbym szefem GRX Smile


RE: GRX - Comtrader - 19-03-2023

(19-03-2023, 16:36)dark7 napisał(a): Tomku tak na zdrowy rozsądek którego przecież masz aż nadto jakby LCM miał bić się tylko do wysokości swojego wynagrodzenia raczej nie dostał by tej roboty - przynajmniej jak jak byłbym szefem GRX Smile

Tak na zdrowy rozum Darku to JPMorgan nie powinien był nigdy wchodzić i wspierać piramidy finansowej Bernarda Madoffa.
A jeśli już, to powinien był na niej stracić jak większość uczestników - tymczasem jako nieliczna instytucja był jej beneficjentem...


RE: GRX - dark7 - 19-03-2023

No fakt coraz ciężej brać coś na zdrowy rozsądek albo źle go pojmujemy bo przecież na zdrowy rozum RNK już dawno powinien śmigać po 10zł lub wyżej no i powinien być zdjęty z bananowej a nie jest ani kurs tam gdzie powinien ani akcje poza giełdą.
Jesteśmy więc jak widzisz tylko zwykłymi spekulantami ( mniejszymi lub większymi) którzy coś tam sobie zakładają ale czy to się sprawdzi życie pokaże i tyle.


RE: GRX - Comtrader - 19-03-2023

(19-03-2023, 21:32)dark7 napisał(a): No fakt coraz ciężej brać coś na zdrowy rozsądek albo źle go pojmujemy bo przecież na zdrowy rozum RNK już dawno powinien śmigać po 10zł lub wyżej no i powinien być zdjęty z bananowej a nie jest ani kurs tam gdzie powinien ani akcje poza giełdą.
Jesteśmy więc jak widzisz tylko zwykłymi spekulantami ( mniejszymi lub większymi) którzy coś tam sobie zakładają ale czy to się sprawdzi życie pokaże i tyle.

Wybacz Darku, ale porównanie GRX i Ranka jest kompletnie nie trafione - to spółki z dwóch przeciwległych biegunów.
Kiedyś Krezusa do Ranka tak porównywano... i kilka innych dmuchanych spółek na chwilowych szczytach ich kursów.
Owszem... kurs Ranka jest wciąż w czarnej doopie, ale nie zmieniają się (a wręcz wzmacniają!) założenia na podstawie których powinien z tej doopy wyjść!

GreenX może kosztować kilka zł (w co wątpię!) ale może też zakończyć żywot górniczego bandyty wykluczeniem z obrotu - co w/g mnie dawno powinno nastąpić (za łamanie raportowania) i zapewne nastąpiłoby gdyby nie "plecy" JPMorgan...

Inwestując w GRX grasz w 3 krążki - i szanse na wygraną ze światowymi bandytami masz naprawdę marne.

Ale... życzę Ci, bym się mylił.


RE: GRX - dark7 - 20-03-2023

Tomku nie porównuje spółek bo tego się porównać nie da zupełnie inna branża więc wiesz ... ja piszę o szansie na zarobek i tu i tam masz jednak ruletkę nie zagłębiając się jak lubisz w szczegóły - dla przeciętnego zjadacza akcji ważne jest ile na akcjach zarobi bo po to tutaj jesteśmy przecież. Mnie przynajmniej zupełnie nie interesują te gierki na bankierze bo już jakiś czas temu założyłem że tamten portal to szambo a ono jest i tego nie zmienimy ale możemy tam się po prostu nie zanurzać i tyle.
Też jak wiesz kibicuje RNK żebyście dostali jakąś rekompensatę za tyle zmarnowanych lat ale sam musisz przyznać że do końca nie jesteś pewny czy ten przysłowiowy dychacz kiedyś tam nastąpi i tak samo jest właśnie na GRX też ten mityczny dychacz może być i nawet szybciej niż na RNK bo to co napisałeś o kilku złotych to już przecież było - dla mnie 3 zł to już kilka złotych Smile
Nie zamierzam się przecież też z Tobą spierać o wyższości spółki RNK na GRX bo sprawa jest dla mnie jasna i klarowna i nigdy nie twierdziłem inaczej - bo spokój ducha na RNK masz gwarantowany - raczej prezes jakieś świństwa akcjonariuszom nie zrobi - chociaż sam wiesz że na giełdzie znana jest zasada nigdy nie mów nigdy.


RE: GRX - rajan - 29-03-2023

Dark7, jest podbitka na 2 zł Big Grin Podpowiedz, czy to ostatnie tchnienie przed zwałą i zapakowanie leszczy, czy jedziemy bliżej 3zł? Smile


RE: GRX - dark7 - 29-03-2023

(29-03-2023, 10:43)rajan napisał(a): Dark7, jest podbitka na 2 zł Big Grin Podpowiedz, czy to ostatnie tchnienie przed zwałą i zapakowanie leszczy, czy jedziemy bliżej 3zł? Smile

Żebym to ja wiedział to byłbym bogaty Smile
Na razie widać jaki rynek nerwowy jest i jak będzie wyrok gdzie to może polecieć - ja czekam do wyroku - długo już nie powinno trwać.
Bezpieczeństwo surowcowe nie ma ceny | Nasze Blogi


RE: GRX - rajan - 06-04-2023

(29-03-2023, 10:58)dark7 napisał(a):
(29-03-2023, 10:43)rajan napisał(a): Dark7, jest podbitka na 2 zł Big Grin Podpowiedz, czy to ostatnie tchnienie przed zwałą i zapakowanie leszczy, czy jedziemy bliżej 3zł? Smile

Żebym to ja wiedział to byłbym bogaty Smile
Na razie widać jaki rynek nerwowy jest i jak będzie wyrok gdzie to może polecieć - ja czekam do wyroku - długo już nie powinno trwać.
Bezpieczeństwo surowcowe nie ma ceny | Nasze Blogi

Wchodzić, czy nie wchodzić, o to jest pytanie Big Grin

Faktycznie bardzo nerwowo tu Wink Albo obroty mizerne i wszyscy patrzą, albo ktoś szarpnie i wtedy wszyscy się rzucają. Trochę to wygląda jakby pakowali leszczy... No bo tak se myślę, każdy czeka na wyrok i liczy na grube złotówki, to skąd obroty po kilka milionów? Czy to nie grubsi popuszczają? Przecież "Kowalski" kupił kilkanaście tysięcy akcji i czeka aż mu się zamienią w samochód albo mieszkanie Smile


RE: GRX - Comtrader - 08-04-2023

(06-04-2023, 9:53)rajan napisał(a):
(29-03-2023, 10:58)dark7 napisał(a):
(29-03-2023, 10:43)rajan napisał(a): Dark7, jest podbitka na 2 zł Big Grin Podpowiedz, czy to ostatnie tchnienie przed zwałą i zapakowanie leszczy, czy jedziemy bliżej 3zł? Smile

Żebym to ja wiedział to byłbym bogaty Smile
Na razie widać jaki rynek nerwowy jest i jak będzie wyrok gdzie to może polecieć - ja czekam do wyroku - długo już nie powinno trwać.
Bezpieczeństwo surowcowe nie ma ceny | Nasze Blogi

Wchodzić, czy nie wchodzić, o to jest pytanie Big Grin

Faktycznie bardzo nerwowo tu Wink Albo obroty mizerne i wszyscy patrzą, albo ktoś szarpnie i wtedy wszyscy się rzucają. Trochę to wygląda jakby pakowali leszczy... No bo tak se myślę, każdy czeka na wyrok i liczy na grube złotówki, to skąd obroty po kilka milionów? Czy to nie grubsi popuszczają? Przecież "Kowalski" kupił kilkanaście tysięcy akcji i czeka aż mu się zamienią w samochód albo mieszkanie Smile

I to zabarykadowane 1-sze miejsce GRX w rankingu popularności Bankstera...